Ciklus "Glazbene staze": VOLIM, VOLIM, VOLIM! 2024

 

Revija mladih glazbenika

 

Četvrtak 21.11.2024. u 20 sati, Zagreb, Mala dvorana Vatroslav Lisinski

 

 

 

Sviramo, pjevamo, sanjamo, promišljamo i stvaramo. Dodajemo boje tamo gdje je naizgled sve sivo, zvuk gdje vlada tišina, sjaj i kad se čini da ga nema. Ukratko: volimo, volimo, volimo.

Za glazbenike se često govori da su zanesenjaci, sanjari, svijet za sebe, da im je glazba sve. Odakle ta zaljubljenost u glazbu, posebno u klasičnu, mnogima neshvatljivu, tešku i zamršenu – otkrivamo na koncertu VOLIM, VOLIM, VOLIM!

 

Ciklus Glazbene staze svoju 16. koncertnu sezonu započinje koncertom VOLIM, VOLIM, VOLIM! Riječ je o tradicionalnom koncertu Ciklusa Glazbene staze koji predstavlja istaknute mlade glazbenike. Glazbenici, osim što sviraju, progovaraju o djelima koja ih inspiriraju. Na taj način, uz izvođenje skladbi prema vlastitom izboru i iskrice svojih asocijacija i misli, uvode publiku u čarobni svijet klasične glazbe.

 

Ulaznice:

 

Pokrovitelj koncerta: Grad Zagreb, Gradski ured za kulturu i civilno društvo

 

- - - - - - - - - -  - - - -  - - - -  - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

 

Nastupaju:

 

Klavirski trio FACis: Alisa Cvitan, violina, Fabio Jurić, violončelo i Chiara Jurić Božac, klavir
Luna Kovač, klavir
Duo harmonika " Da fiero" - David Kresovljak i David Matanović
Valentina Elizabeta Šilje, sopran i Dorijan Jarnjak, klavir
Dane Franolić, marimba
Leonardo Marković, klavir
Stefan Gjorgiev, truba
Viktor Galuf, violina i Zarija Alajbeg Galuf, klavir

Noami Konforta, violina

Klara Blažunaj, sopran
Glorija Pinturić, klavir
ZOKOR- Zagrebački omladinski komorni orkestar, dirigent: Franjo Bilić

 

Program:

A. Piazzolla, D. Domitrović, B. Precz, P. I. Tchaikovsky, J. S. Bach, P. Cheung, L. Marković, J. B. Arban, H. Wieniawski, G. Donizetti, W. A. Mozart

 

 

Biografije izvođača:

 

TRIO FACis: Alisa Cvitan, violina, Fabio Jurić, violončelo i Chiara Jurić Božac, klavir

 

ALISA CVITAN započinje glazbeno obrazovanje u Pazinu u klasi prof. Danijela Trinajstića, a nastavlja u Rijeci gdje maturira violinu i teoretski smjer. Diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu 2017. godine u klasi red. prof. Marije Ćepulić. Svoja prva iskustva u radu s djecom stiče u Glazbenoj školi Ivana Matetića - Ronjgova u Puli, a od ove godine djeluje u Umjetničkoj školi Poreč. Djeluje kao član raznih komornih sastava.

 

FABIO JURIĆ započinje osnovnoškolsko obrazovanje u Puli,a srednju školu nastavlja u Rijeci u klasi prof. Maura Šestana, gdje maturira 2010. godine. Iste godine upisuje studij violončela smjer orkestralni glazbenik u klasi prof. Xenie Janković na Hochschule für Musik Detmold (Njemačka), gdje je diplomirao u prvom stupnju 2015. godine. Studij nastavlja na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Monike Leskovar, te 2016. godine diplomira. Dobitnik je mnogobrojnih nagrada, te djeluje kao član raznih komornih sastava, orkestara te aktivno koncertira. Radi u pulskoj Glazbenoj školi Ivana Matetića-Ronjgova gdje predaje violončelo.

 

CHIARA JURIĆ BOŽAC započinje glazbeno obrazovanje u Puli (klasa Snježana Demarin), nastavlja u Rijeci gdje maturira klavir ( klasa Vladimir Babin) i flautu (klasa Paola Radin). Diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u klasi prof. Đorđa Stanettija. Godinu dana bila je Erasmus studentica u Trstu u klasi prof. Massima Gona. Dobitnica je raznih nagrada, aktivno se bavi pedagoškim radom i koncertnom djelatnošću. Radi pri Glazbenoj školi u Puli, te kao korepetitor pri pulskoj Muzičkoj akademiji. Član je Hrvatskog društva glazbenih umjetnika.

 

Trio FACis djeluje kao klavirski trio u Istri, na koncertima istarskog ogranka HDGU-a, na tribinama pedagoškog i koncertnog karaktera i slično.
Zajedničkog dijelimo istarsko podrijetlo i adresu, riječko školovanje, zagrebačku diplomu i djelomično i genetiku.

 

LUNA KOVAČ, klavir, studentica je druge godine Muzičke akademije Univerziteta u Istočnom Sarajevu, u klasi profesora Bartolomeja Stankovića.

 

DUO HARMONIKA "DA FIERO": David Kresovljak i David Matanović

 

Harmonikaški duo Da Fiero čine mladi glazbenici David Kresovljak i David Matanović, koji su svoj glazbeni put započeli zajedno u trećem razredu srednje Glazbene škole u Požegi. Njihova ljubav prema glazbi i harmonici dovela ih je do osnivanja ovog dua u klasi profesorice Nikoline Furić, mag.art. Zajedno sudjeluju i u harmonikaškom orkestru gdje su na međunarodnom natjecanju ove godine osvojili Kup grada Pule. Njihov prvi uspjeh bila je 1. nagrada na školskom natjecanju u Požegi, koja im je otvorila put za daljnja natjecanja i priznanja. Kao rezultat toga, trenutno se pripremaju za regionalno HDGPP natjecanje za komorne sastave u Opatiji.
 
Njihov repertoar obuhvaća raznolike skladbe koje pokazuju tehničku preciznost i emotivnost
izvedbi. David Kresovljak i David Matanović nastavljaju graditi svoj glazbeni put kroz daljnja
natjecanja i nastupe čemu se izuzetno raduju.

 

VALENTINA ELIZABETA ŠILJE rođena je 28. veljače 2000. godine. Završila je svoje srednjoškolsko obrazovanje u Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića u Dubrovniku u klasi prof. pjevanja Dubravke Hilje, a preddiplomski studij na Muzičkoj akademiji u Puli u klasi prof. Sofije Cingule.Tijekom školovanja nastupala je na brojnim koncertima. Jedan od najvažnijih su 3 koncerta s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom i s orkestrom u Tivtu (Crna Gora). Sudjelovala je na Međunarodnom Natjecanju „Lav Mirski“ 2022. gdje je osvojila 2. nagradu i na 4. Međunarodnom natjecanju "Zinka Milanov", gdje je osvojila masterclass kod svjetski poznatog opernog redatelja Fabrizia Melana. 2022. godine sudjelovala je na turneji u Njemačkoj kao solistica pod dirigentskom palicom Domenika Briškog. 2023. debitirala je u operi kao Euridice u Gluckovoj operi “Orfej i Euridika” u Istarskom narodnom kazalištu u Puli. Nakon toga, te godine debitirala je u još četiri opere u Italiji i Grčkoj u sljedećih 5 mjeseci. mogli ste je vidjeti u Meranu kao Suor Dolcina (G,Puccini: Suor Angelica), Bastien (W.A.Mozart: Bastien und Bastienne), u Rimu kao Norina (G,
Donizetti: Don Pasquale) i u Grčkoj u drugoj produkciji Gluckova "Orfeja i Euridike" ispred Apolonovog hrama na Korintu. Bio je to prvi nastup u povijesti koji je napravljen tamo. Godine 2024. nastupila je u Mozartovom "Don Giovanniju" kao Donna Anna na Siciliji i u Gluckovoj operi
“Orfeo ed Euridice” u Italiji. Sudjelovala je na opernom festivalu “Tino Pattiera” u lipnju 2024. u Dubrovniku, a nakon toga nastupila je i na otvaranju 1. izdanja “Tivat music festival” u Crnoj Gori. Početkom 2023. godine postala je dio organizacije “Operne Dive” koji je sastavljen od poznatih opernih pjevačica iz Hrvatske. Kao najmlađa članica već je nastupala s njima u Dubrovniku i Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu. Radila je s poznatim opernim pjevačima, redateljima i dirigentima kao što su Krešimir Špicer, Nelli Manuilenko, Kristina Beck-Kukavčić, Martina Mikelić , Akiko Nakajima, Fabrizio Melano, Leopold Hager, Tomislav Fačini, Stjepan Vuger, Ivan Hut, Richard Sigmund i Corrado Valvo te je od svih ocijenjena kao sopranistica karakteristične i rijetke boje.

 

DANE FRANOLIĆ (Zagreb, 2004.) student je treće godine udaraljki na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, koju je kao nadareni kandidat upisao godinu dana prije završetka srednje škole.
Sudjeluje na međunarodnim natjecanjima i seminarima te nastupa na koncertima. U 2023. osvojio je šest nagrada. Na Percute Competition Catarroja u Valenciji (Španjolska) osvojio je prvu nagradu, kao i na Međunarodnom natjecanju udaraljkaških instrumenata „Stevan Strunjašević“ u Beogradu. Drugonagrađeni bio je u Austriji na Međunarodnom udaraljkaškom natjecanju u Halleinu. U Italiji na Filadelfia Festivalu u Tropei je pobijedio i osvojio prvu nagradu u kategoriji marimbe i prvu apsolutnu nagradu u kategoriji malog bubnja. U Tropei je održao i svoj prvi solistički nastup izvan Hrvatske. Prošle godine mu je dodijeljena Yamaha stipendija, a kao stipendist sudjelovao je i na Yamahinom kongresu u Hamburgu. Ove je godine dobio stipendiju Sveučilišta u Zagrebu.
Na početku 2024. je nastupao na IPEW festivalu u Bjelovaru. Kao predstavnik Muzičke akademije u Zagrebu, nastupio je na UniART Festivalu, a pratili su ga plesači s Akademije dramskih umjetnosti. Prošle je godine održao solističke koncerte na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, na festivalu Večeri udaraljkaša Križevci te dva koncerta na Filadelfia Festivalu u Italiji. Ovog je ljeta održao svoju prvu solističku turneju. Odsvirao je dvanaest koncerata po jadranskoj obali, od Paga, preko Makarske, Brača i Visa, pa sve do Lastova. U posljednjih nekoliko godina svirao je i s brojnim sastavima, orkestrima i glazbenicima raznih stilova, od sastava ASMANGU preko čelista Stjepana Hausera, talijanskog sastava Il Volo, pa do Orkestra mladih glazbenika u Berlinu.
Mentori na Muzičkoj akademiji u Zagrebu su mu profesor i dekan Igor Lešnik i asistent Luis Camacho Montealegre. Usavršavao se i s brojnim drugim poznatim solistima i profesorima poput prof. Ivane Kuljerić, Piusa Cheunga, Eriko Daimo, Nanzy Zeltsman i dr.


LEONARDO MARKOVIĆ, rođen je u Požegi gdje završava osnovno i srednjoškolsko glazbeno obrazovanje kao glazbenik tamburaš. Kao solist, član komornih sastava te orkestara osvaja brojne regionalne, državne te međunarodne nagrade. 2011. godine upisuje smjer glazbene pedagogije na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku gdje s izvrsnim uspjehom diplomira 2016. godine. U sklopu cjeloživotnog obrazovanja polaže smjer skladanje u klasi red. prof. art. Davora Bobića. Od 2016. godine zaposlenik je Glazbene školi u Požegi kao nastavnik klavira i korepeticije. 2019. godine upisuje smjer klavira na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku u klasi doc. art. dr. sc. Gorana Filipeca.

 

STEFAN GJORGIEV je 2007. godine u Skopju, Makedonija. Prije sedam godina se preselio u Hrvatsku i od desete godine života svira trubu. Stefan se natječe na različitim natjecanjima, kako online tako i uživo. Nastupao je u Srbiji, Makedoniji, Bugarskoj, Hrvatskoj, Americi, Portugalu uzivo,a online u Latviji i Americi. Stefan je također sudjelovao na seminarima i radio sa mnogim poznatim trubačima.uživo: (Friedrich), (Zokić), (Teskera), (Zugelj), (Ikov) (Ikonov) (Meltzer).online: (Vizzuti), (Baldwin), (Bowden),(Pirinen),(Plog) i (Nakariakov). Zbog svog talenta i predanosti glazbi, Stefan želi postati uspješan trubač i nadamo se da će nastaviti svirati i dalje.

 

VIKTOR GALUF rođen je 2005. godine u Zagrebu. Interes za sviranje violine otkrio je sa šest godina. Prve korake u svijet glazbe započeo je u Glazbenoj školi Pavla Markovca, u klasi profesorice Ines Ane Badanjak. Njegova predanost i talent ubrzo su se istaknuli, a u srednjoškolskom obrazovanju nastavio je usavršavati svoje vještine u Glazbenoj školi Blagoje Bersa, pod vodstvom profesorice Lare V. Silvestri. Kao mlađi kandidat 2022. godine upisao je studij violine na Umjetničkoj akademiji u Splitu, u klasi profesorice Evgenije Epshtein.
Viktorov glazbeni put obilježen je brojnim zapaženim nastupima i nagradama. Već 2016. godine, kao iznimno mlad glazbenik, sudjelovao je na Međunarodnoj konferenciji ESTA u Ljubljani, gdje je osvojio vrijednu violinu slovenskog majstora Vladimira Demšara. Tijekom svog školovanja, istaknuo se na domaćim i međunarodnim natjecanjima, gdje je redovito osvajao visoke nagrade, od kojih posebno izdvajamo:
• Laureat natjecanja Sonus Op. 8 (2024.)
• Treća nagrada u solo kategoriji na međunarodnom natjecanju „Ohridski biseri“ (2024.)
• Prva nagrada u kategoriji gudački duo na istom natjecanju (2024.)
• Druga nagradau solo kategoriji na međunarodnom natjecanju Premio Internazionale UNESCO (2024.)
• Nagrade na prestižnim natjecanjima poput „R. Matz“, „Sonus op. 6“, „Daleki akordi“, i „P. Konjović“.
Njegovi glazbeni uspjesi omogućili su mu priliku da nastupa na međunarodnim pozornicama kao što se izdvaja nastup u kolovozu 2024. godine, na Gala koncertu Olympus Musicus festivala u Smetana Hall-u u Pragu s orkestrom.
Viktor također kontinuirano radi na svom usavršavanju, sudjelujući na brojnim masterclassovima pod vodstvom priznatih svjetskih pedagoga, uključujući A. Kushner, N. Gvozdetskayu, M. Fleischman, I. Kalanj, A. Kandinskayu, R. Lakatoša i E. Epshtein.
Od 2023. godine započeo je suradnju kao član ansambla Splitski virtuozi pod ravnanjem maestra Wladimira Kossjanenka. Sudjelovanje na brojnim koncertima kao i turnejama (Kazahstan, Hrvatska), znatno doprinosi njegovom umjetničkom razvoju.

 

KLARA BLAŽUNAJ, rođena je 2004. godine u Varaždinu gdje započinje svoje glazbeno obrazovanje upisom u Glazbenu školu Varaždin, smjer solo pjevanje, u klasi profesorice Dorotee Ilčić. Nakon završene srednje škole, upisuje Muzičku akademiju u Puli, gdje studira pjevanje u klasi profesorice Margarete Klobučar. Tijekom srednjoškolskog obrazovanja, Klara je nastupala na mnogim koncertima, među kojima se izdvaja sudjelovanje na Baroknim večerima uz Varaždinski komorni orkestar (2019. – 2021.). Također je sudjelovala u Erasmus+ projektu u Den Haagu gdje je boravila u ožujku 2022. godine. Osvojila je brojne nagrade na natjecanjima, od kojih izdvaja 1. nagrade na natjecanju "Lav Mirski" u Osijeku (2019. i 2021.) te 1. nagradu na IMMCC-u u Mariboru (2021.). U rujnu 2024. godine, sudjeluje na Festivalu mladih glazbenika u Krakovu gdje gostuje i održava recital u Konzulatu Republike Hrvatske u Krakovu.

 

GLORIJA PINTURIĆ je rođena 2008. godine u Zagrebu. Od 2017. godine je učenica Glazbene Škole Pavla Markovca u Zagrebu u klasi prof.  Zrinke Philips. Pod vodstvom svoje profesorice, Glorija sudjeluje na mnogim državnim i stranim klavirskim natjecanjima. Godine 2021. je dobitnica prve nagrade na Državnom natjecanju iz klavira HDGPP-a. Godinu kasnije je osvojila prvu nagradu na 3. Međunarodnom Natjecanju u Celju, u Sloveniji, gdje je također svirala Mozartov Koncert Rondo u D duru KV 382 sa Simfonijskim Orkestrom Celja kao dio posebne nagrade za svoj uspjeh.

Godine 2023. Glorija je postala državnom prvakinjom u svojoj kategoriji na Državnom natjecanju iz klavira HDGPP-a. Na 56.-om Međunarodnom Klavirskom Natjecanju u Ustiju Nad Labem, u Češkoj Republici, osvojila je prvu nagradu u četvrtoj kategoriji i posebnu nagradu za izvedbu Chopinove Mazurke u a molu, op. 17 br.4. Godine 2024. je pobijedila na 30.-om Međunarodnom Natjecanju Mladi Virtuozi ( treća kategorija ) u Zagrebu, u Hrvatskoj, gdje je također bila nagrađena s koncertom sa ZOKOR-om. Glorija je dobitnica nagrade Oskar Znanja za svoje uspjehe na Državnom natjecanju HDGPP-a u 2023. godini. Istodobno je nositeljica stipendije za izvrsnost Grada Zagreba, a uz to je dva puta dobila nagradu Baltazar Grada Zagreba.

 

Zagrebački omladinski komorni orkestar (ZOKOR) je hrvatski glazbeni ansambl koji se sastoji od entuzijastičnih i uspješnih mladih glazbenika. Utemeljili su ga 1957. učenici, mahom gudači, poslije studenti zagrebačke Muzičke akademije. Organizacijski ih je predvodio Zlatko Stahuljak. ZOKOR je osnovan radi nastavljanja tradicije usavršavanja gudačkog komornog muziciranja, na tragu, za zagrebačku i općenito hrvatsku sredinu, iznimnih ostvarenja koja je u području violinističke i gudačke visokoškolske pedagogije postigao Vaclav Huml, osnivač Zagrebačke violinističke škole. Pozvali su i Rudolfa Matza, da im bude pedagog, dirigent i umjetnički voditelj, a on je taj poziv prihvatio. Ansambl je već do kraja desetljeća održao preko 70 koncerata u Hrvatskoj i inozemstvu, od kojih se ističe nastup na festivalu Internationale Jugend Festspieltreffen (Međunarodni festivalski susret mladih)u Bayreuthu. ZOKOR je djelovao s prekidima. Neko je vrijeme bio dio ansambla Komornog studija Zagrebačke filharmonije. Od 1994. vodio ih je violinist i dirigent Zlatan Srzić te kao ansambl djeluju unutar Udruge roditelja učenika glazbe i plesa hrvatske "Leopold Mozart" koju je osnovala prof. Jelica Kuzmin. Neki od istaknutih dirigenata koji su ravnali ZOKOR-om čine maestro Pavle Dešpalj, Jasenka Ostojić, Tomislav Fačini te violinist Tonko Ninić. Od 2019. godine vodstvo ansambla preuzeo je mladi čembalist i dirigent Franjo Bilić s kojim su debitirali na koncertu u novotvorenoj dvorani Blagoje Bersa na Muzičkoj akademiji u Zagrebu izvevši kantatu za tenor solo, zbor i orkestar Noć na Uni Josipa Hatzea. Recentniji projekti, ostvareni su s vokalnim sastavima s područja Siska i Petrinje uz solistice Margaretu Klobučar i Tihanu Herceg Ivšić izvevši Stabat Mater G. Pergolesia u Zagrebu, Sisku i Zaprešiću. Nadalje, njeguje višegodišnju suradnju s Općinom Stupnik, s kojom su ostvarili nastupe na tradicionalnom Ljetu u Stupniku te su svoj dosadašnji vrhunac ostvarili koncertom Opera pod zvijezdama, sakupivši mlade iz srednjih škola u veliki simfonijski orkestar uz priznate domaće soliste.


Dirigent: Franjo Bilić

Violine I: Noami Konforta (koncertna majstorica), Petra Blažina (zamjenica koncert majstora) Anika Šilić, Neva Škugor

Violine II: Antonija Balija, Dora Tot, Klara Krpan

Viole: Mirjam Vedriš, Jelena Špoljarić

Violončela: Saba Vondraček, Martin Furić Čunko, Lovre Tunuković

Flauta: Sara Lončar

Oboe: Maša Cipek, Barbara Mandušić

Fagoti: Noa Matijević, Ronald Strabić

Rogovi: Bartol Kunjko, Sven Laušić

Trube: Ivan Bobeta, Matko Škorić

Timpani: Jakov Žužak